Doradca finansowy w gminie
Zarządzanie pieniędzmi samorządów wymaga wiedzy
Doradca finansowy w gminie
Wielkość budżetów gmin przyrasta z roku na rok, zarówno nominalnie jak i realnie, i jeśli nie zakłóci tendencji wzrostowej w gospodarce, zjawisko to powinno przybierać na sile. Jednocześnie wydatki inwestycyjne na zaniedbaną infrastrukturę gmin wciąż absorbują lwią część ich dochodów i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższych latach ta sytuacja mogła się zmienić. Stan majątku otrzymanego przez gminy jest taki, że nie wystarczy ponoszenie wydatków tylko na jego bieżące utrzymanie. Według danych szacunkowych wydatki, jakie samorządy powinny ponieść na rozwój obszarów, którymi gospodarują, muszą każdego roku sięgać około 1 mln dol. Nie jest też tajemnicą, że budżety gmin takiego kapitału nie są w stanie wygenerować. Pozostaje im zatem szukać zewnętrznych źródeł finansowania.
Nie jest to jedyny problem, z jakim borykają się samorządy. Na wspomniane procesy nakłada się jeszcze jeden, bodaj najważniejszy: obarczanie gmin nowymi zadaniami bez jednoczesnego zapewnienia odpowiednich środków finansowych potrzebnych na ich wypełnienie. Chodzi o takie dziedziny usług publicznych jak: szkolnictwo, opieka zdrowotna, opieka społeczna itp. , a więc bezwzględnie wymagalne i drażliwe społecznie. Zjawiskiem ilustrującym tę sytuację jest wyciszenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta