Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obrachunki inteligenckie

11 grudnia 1996 | Gazeta | AK

Podwójna "Więź"

Obrachunki inteligenckie

"Drogi inteligencji i Kościoła hierarchicznego się rozchodzą i dzieje się tak przede wszystkim z winy Kościoła, który nie potrafił się odnaleźć w nowej, demokratycznej, a więc pluralistycznej rzeczywistości". Redakcja "Więzi" postanowiła wszechstronnie sprawdzić tę potoczną opinię. -- Czy rzeczywiście polska inteligencja pozostaje dzisiaj w większości poza Kościołem? Wiele wskazuje, że jest inaczej -- zauważa we wstępie do podwójnego numeru na listopad -- grudzień.

-- Inteligencja przyzwyczajona do wiodącej roli w życiu społecznym z trudem godzi się na to, że jej miejsce w Kościele nie musi być pierwsze. Światem wiary rządzą inne prawa niż światem hierarchii społecznej. W Kościele pierwsze miejsca są miejscami ostatnimi, przynajmniej tak być powinno -- tę celną uwagę Anny Karoń-Ostrowskiej "Inteligencki rachunek sumienia" nie wszyscy autorzy omawianego numeru "Więzi" wzięli sobie do serca.

Wzajemnych rozczarowań, a może tylko nieporozumień, które zostały po współpracy w ramach duszpasterstwa środowisk twórczych podczas stanu wojennego (a to jedno ze źródeł opinii przytoczonej na początku) dwugłos Stefana Bratkowskiego i ks. Wiesława Al. Niewęgłowskiego nie rozwikłał do końca. Pierwszy jednostronnie wylicza winy po stronie Kościoła,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 937

Spis treści
Zamów abonament