Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Republika prokuratorów

11 grudnia 1996 | Świat | JM

W ciągu blisko pięciu lat, jakie minęły od rozpoczęcia śledztwa "Czyste ręce", kłopoty z wymiarem sprawiedliwości wyeliminowały z życia politycznego większość członków włoskiej elity rządzącej.

Republika prokuratorów

-- Od czasów terroru jakobińskiego we Francji Włochy są jedynym w historii krajem, gdzie władzę sprawują prokuratorzy. Zobaczy pan, że zakończy się to jak w Paryżu za czasów Robespierre' a. Rewolucja pożre własne dzieci -- taką opinię usłyszałem swego czasu od pewnego starszego pana doskonale zorientowanego w tajnikach polityki włoskiej. Było to chyba latem 1993 roku. Gazety przynosiły coraz to nowe rewelacje na temat mediolańskiego śledztwa "Czyste ręce" (nazywanego także "Tangentopoli" od "tangente" -- jedno z określeń łapówki) . Nie było dnia, aby nie spadały głowy polityków i przedsiębiorców.

Tasiemcowe przecieki

Spadały nie tylko w przenośni. To przecież w tym okresie zastrzelił się jeden z "rekinów" włoskiego przemysłu Raul Gardini. Jeszcze wcześniej, bo we wrześniu 1992, popełnił samobójstwo deputowany Partii Socjalistycznej Sergio Moroni. W liście do przewodniczącego Izby Deputowanych napisał, że nie jest w stanie znieść oskarżeń...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 937

Spis treści
Zamów abonament