Renesans etniczny
Po 60 latach od deportacji z Żytomierszczyzny do Kazachstanu Polacy na Ukrainie mogą czuć się u siebie dobrze. Otwarte pozostaje pytanie o przyszłość dawnych zesłańców.
Renesans etniczny
Niedawny, właściwie nie rozstrzygnięty, spór pomiędzy Polską Akcją Humanitarną a rządem o to, kto powinien sfinansować przyjazd stu Polaków z Kazachstanu na tegoroczne Boże Narodzenie, jest jak gdyby podzwonnym dla tegorocznych obchodów 60-lecia deportacji Polaków z Ukrainy do tej republiki środkowoazjatyckiej.
Pełnoprawni obywatele
Pomimo, wydawałoby się, sporego zainteresowania kazachską Polonią sama rocznica odbiła się echem głównie wśród naukowców oraz środowisk polskich na Ukrainie i w Kazachstanie, gdzie -- niemal równolegle -- zorganizowano dwie konferencje. Ta pierwsza, zatytułowana "Polska droga do Kazachstanu", zorganizowana została w położonym w centralnej Ukrainie Żytomierzu, głównym skupisku Polaków w tym kraju. Dowiodła kilku rzeczy. Po pierwsze, choć w polskim społeczeństwie nikła jest wiedza o sytuacji Polaków w ZSRR przed II wojną światową i represjach, jakie na nich spadły w drugiej połowie lat trzydziestych, to jednak zaawansowane są badania naukowe tego problemu. Dziś o nieudanym eksperymencie "Radzieckiej Marchlewszczyzny", polskiego rejonu autonomicznego na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta