Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Renesans etniczny

11 grudnia 1996 | Świat | PK

Po 60 latach od deportacji z Żytomierszczyzny do Kazachstanu Polacy na Ukrainie mogą czuć się u siebie dobrze. Otwarte pozostaje pytanie o przyszłość dawnych zesłańców.

Renesans etniczny

Niedawny, właściwie nie rozstrzygnięty, spór pomiędzy Polską Akcją Humanitarną a rządem o to, kto powinien sfinansować przyjazd stu Polaków z Kazachstanu na tegoroczne Boże Narodzenie, jest jak gdyby podzwonnym dla tegorocznych obchodów 60-lecia deportacji Polaków z Ukrainy do tej republiki środkowoazjatyckiej.

Pełnoprawni obywatele

Pomimo, wydawałoby się, sporego zainteresowania kazachską Polonią sama rocznica odbiła się echem głównie wśród naukowców oraz środowisk polskich na Ukrainie i w Kazachstanie, gdzie -- niemal równolegle -- zorganizowano dwie konferencje. Ta pierwsza, zatytułowana "Polska droga do Kazachstanu", zorganizowana została w położonym w centralnej Ukrainie Żytomierzu, głównym skupisku Polaków w tym kraju. Dowiodła kilku rzeczy. Po pierwsze, choć w polskim społeczeństwie nikła jest wiedza o sytuacji Polaków w ZSRR przed II wojną światową i represjach, jakie na nich spadły w drugiej połowie lat trzydziestych, to jednak zaawansowane są badania naukowe tego problemu. Dziś o nieudanym eksperymencie "Radzieckiej Marchlewszczyzny", polskiego rejonu autonomicznego na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 937

Spis treści
Zamów abonament