Atomowy wrak
Atomowy wrak
Przestarzała niebezpieczna elektrownia w Czarnobylu zaopatruje w energię elektryczną aglomerację kijowską i kilka sąsiednich obwodów na Ukrainie.
Do 2000 r. zostanie zamknięta, zgodnie z międzynarodowymi oczekiwaniami. Nie oznacza to końca zagrożenia. Żadna grupa ekspertów nie przygotowała planu ostatecznego jej wycofania z eksploatacji, demontażu, usunięcia odpadów -- wszystkich części obiektu i wypalonego paliwa -- w bezpieczny sposób.
Nie ma programu rekultywacji ziemi po usunięciu jądrowego wraka. Nie ma wyznaczonych norm, które dopuszczają tereny po elektrowniach jądrowych do użytkowania w nieograniczonym zakresie.
Kraje z grupy G-7 (najbogatszych państw świata) postanowiły zapłacić 3 mld USD, by Ukraina do 2000 r. zamknęła elektrownię w Czarnobylu. Pieniądze mają być m. in. przeznaczone na budowę dwóch nowych reaktorów na południu i na zachodzie kraju oraz na pomoc techniczną przy zamykaniu czarnobylskiego zakładu. Wcześniej Ukraina domagała się 4 mld dol. na zabezpieczenie sarkofagu.
30 listopada zamknięty został reaktor nr 1. Obecnie pracuje w Czarnobylu jeden reaktor (nr 3) . Każdego dnia zatrudnionych tam jest prawie 6 tys. ludzi. Trzeci reaktor (bloku numer 2) został wyłączony po pożarze w 1991 r. , ale w zasadzie jest gotowy do ponownego uruchomienia. Reaktor 4 zamknięty jest w sarkofagu od 10...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta