W przypadku niewykonywania obowiązków rejestrowych przyda się kurator
Wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego powinien być złożony w ciągu 7 dni od momentu zaistnienia zdarzenia uzasadniającego jego dokonanie, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej
W razie stwierdzenia, że termin ten upłynął bezskutecznie, tzn., że w określonym czasie albo nie zgłoszono wniosku o wpis albo zaniechano przedłożenia obligatoryjnych dokumentów, sąd rejestrowy wzywa zobowiązanych do jego/ich złożenia, wyznaczając dodatkowy 7-dniowy termin na spełnienie owego obowiązku, pod rygorem zastosowania określonej grzywny przewidzianej w przepisach kodeksu postepowania cywilnego o egzekucji świadczeń niepieniężnych.
Groźba grzywny
Gdyby jednak nie przyniosło to rezultatu, nakładana jest grzywna w owej wysokości. Przy czym, dopuszczalne jest jej ponawianie (nawet w wyższym wymiarze). Zakazane jest wymierzenie w jednym postanowieniu grzywny przekraczającej 10 tys. zł, chyba że dwukrotne jej nałożenie okazało się nieskuteczne. Grzywna ta nie może być także zamieniona na areszt. Nie obowiązuje również ograniczenie do 1 mln zł ogólnej sumy grzywien w tej samej sprawie.
Jeżeli jednak, pomimo stosowania grzywien, osoba prawna (wpisana do KRS) nie wykonuje powyższych obowiązków, sąd rejestrowy może ustanowić dla niej kuratora na okres nieprzekraczający roku. Istnieje też ewentualność przedłużenia owego czasu do maksymalnie 6 miesięcy, gdy kurator nie zdoła ukończyć swoich zadań przed upływem terminu, na jaki został ustanowiony.
Przy czym, możliwość powołania kuratora nie dotyczy stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta