Delegowanie nie może być fikcją
Pracodawca może wysyłać pracowników za granicę z tego kraju, w którym faktycznie wykonuje działalność. Chodzi tu m.in. o miejsce zawierania umów z klientami i osiąganie przychodów z biznesu
Niedawny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygający spór spółki Format Urządzenia i Montaże Przemysłowe (sprawa 115/11) zwrócił uwagę przedsiębiorców na sprawy dotyczące ubezpieczeń społecznych pracowników wysyłanych do pracy z Polski za granicę.
Dotyczył on ustalenia, w którym państwie członkowskim UE powinien być ubezpieczony pracownik, który wykonuje pracę w kilku państwach UE. Na tle tego orzeczenia warto zwrócić uwagę, że przepisy unijne o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego regulują różne sytuacje wysyłania pracowników do pracy za granicę.
Jest to nie tylko wykonywanie pracy w kilku państwach członkowskich, ale również delegowanie zatrudnionych osób. Przepisy o delegowaniu pracowników są tym bardziej godne uwagi, że to właśnie z tego rozwiązania najczęściej korzystają polskie przedsiębiorstwa działające na rynku unijnym.
Czasowo w innym państwie
Przypomnijmy, że delegowanie to sytuacja, w której pracownik jest wysyłany z Polski do innego, ale tylko jednego państwa unijnego, w którym przez pewien czas ma wykonywać pracę. Jest to więc zupełnie inny przypadek niż ten rozpatrywany przez ETS we wspomnianej sprawie C-115/11.
Sposób ustalenia państwa członkowskiego, w którym powinien być ubezpieczony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta