Za nadgodziny dodatek albo wolne
Ostateczna decyzja co do sposobu zrekompensowania pracownikowi pracy nadliczbowej należy do pracodawcy. Dla niego jednak najkorzystniej jest, gdy zatrudniony wystąpi o odbiór czasu wolnego
Praca w godzinach nadliczbowych, która ma miejsce, jeżeli pracownik świadczy pracę ponad obowiązujące go normy czasu pracy lub ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, jest ściśle limitowana. Ograniczenia te wyraża art. 151 § 1 kodeksu pracy, który dopuszcza możliwość wykonywania pracy nadliczbowej jedynie w razie:
- konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii.
- szczególnych potrzeb pracodawcy.
Ekstra pieniądze
Pracę w godzinach nadliczbowych można rekompensować pracownikowi w dwojaki sposób. Pierwszym jest wypłata wynagrodzenia wraz z dodatkiem w wysokości 50 proc. lub 100 proc. – jego wysokość zależy od tego, kiedy nadgodziny miały miejsce (art. 1511 k.p.). Drugi sposób polega na tym, by poza wypłaceniem dodatkowej pensji udzielić zatrudnionemu czasu wolnego od pracy (art. 1512 k.p.).
Zatem za pracę w godzinach nadliczbowych zawsze trzeba wypłacić pracownikowi normalne wynagrodzenie. Kodeks pracy pozostawia pracodawcy jedynie swobodę wyboru między wypłatą dodatku do wynagrodzenia a udzieleniem czasu wolnego. Przy czym może on zrekompensować część nadgodzin, udzielając pracownikowi czasu wolnego, a za pozostałą część zapłacić mu stosowny dodatek do wynagrodzenia.
Z jednym wyjątkiem
Rekompensowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta