Plaga niezapłaconych faktur nie musi być bolesna podatkowo
Straty na sprzedaży przedawnionych wierzytelności są kosztem uzyskania przychodu. Tak mówi przepis ustawy, choć organy podatkowe czasem odczytują go inaczej
W wyroku z 28 sierpnia 2012 r. (III SA/Wa 2835/11) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że strata z tytułu sprzedaży przez spółkę przedawnionych wierzytelności handlowych, które były uprzednio zaliczone do jej przychodów należnych, będzie dla spółki kosztem podatkowym w rozumieniu ustawy o CIT.
Wyrok ten został wydany w wyniku skargi na interpretację indywidualną, w której organy podatkowe uznały, że możliwość zaliczenia straty z tytułu odpłatnego zbycia wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów nie dotyczy wierzytelności przedawnionych.
Uzasadniając swoje stanowisko organ podatkowy wskazał, że przyjęcie przeciwnej interpretacji prowadziłoby do obciążania Skarbu Państwa skutkami niepodejmowania działań w celu wyegzekwowania wierzytelności i w konsekwencji doprowadzenia do przedawnienia wierzytelności, które bez względu na to czy podatnik podejmuje starania w celu jej odzyskana (także poprzez sprzedaż przed upływem terminu przedawnienia), czy pozostaje bierny, to i tak staną się kosztami podatkowymi. Argumentacji organów podatkowych nie podzielił WSA, który uchylił zaskarżoną interpretację.
Sprzedaż ze stratą
Rozpatrywana sprawa dotyczyła typowej sytuacji, z jaką mają do czynienia przedsiębiorcy w branży handlu i przetwórstwa artykułów spożywczych: plagi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta