Jak prawidłowo ocenić ryzyko ubezpieczeniowe
Historia szkodowa powinna być ustalana poprzez badanie przebiegu szkodowego w okresie ostatnich pięciu lat
Zarząd Polskiej Izby Ubezpieczeń opublikował uchwałę w sprawie przyjęcia „Rekomendacji w sprawie określenia minimalnych wymogów informacyjnych", która ma zastosowanie do niektórych rodzajów ubezpieczeń majątkowych i odpowiedzialności cywilnej (23 listopada 2012 r.). Z tym dniem uważa się, że rekomendacja została podana środowisku ubezpieczeniowemu do wiadomości i odpowiedniego wykorzystania.
Podstawowym celem tej rekomendacji jest podnoszenie standardów usług ubezpieczeniowych, w szczególności poprzez dokonywanie rzetelnej oceny ryzyka ubezpieczeniowego przez zakłady ubezpieczeń.
Wysokość składek
Należy zaznaczyć, że zakłady ubezpieczeń, zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z 22 maja 2003 r. o działalności ubezpiecze- niowej (tekst jedn. DzU z 2010 r., nr 11, poz. 66 z póź. zm.), są zobowiązane do ustalania wysokości składek ubezpieczeniowych po dokonaniu oceny ryzyka ubezpieczeniowego. Rekomendacja w istocie zawiera wskazówki, jak w odniesieniu do jednych z najpopularniejszych ubezpieczeń majątkowych i odpowiedzialności cywilnej zakłady ubezpieczeń mogą prowadzić ocenę ryzyka ubezpieczeniowego.
Celem rekomendacji nie jest natomiast wywieranie wpływu na kształtowanie przez ubezpieczycieli własnej polityki w zakresie oceny ryzyka ubezpieczeniowego. Szczególnie, że przepisy prawa ubezpieczeniowego, zawarte w art. 18 ust. 2...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta