Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Faktura w formie elektronicznej stanowi dowód w sądzie

10 stycznia 2013 | Prawo | Berenika Kaczmarek-Templin Dariusz Szostek
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Nie ma dziś żadnych przeszkód ani prawnych, ani technicznych, by sądy cywilne i gospodarcze przeprowadzały dowody z e-faktur. Dowód taki należy przeprowadzić tak jak dowody z każdego innego dokumentu w postaci elektronicznej – analizują prawnicy.

Możliwość sporządzenia faktury w formie elektronicznej wynika z przepisów rozporządzenia ministra finansów z 20 grudnia 2012 r. w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej (DzU z 29 grudnia 2012 roku, poz. 1528).

Przepisy niniejszego rozporządzenia odnoszą się do kwestii sposobu i warunków przesyłania faktur elektronicznych oraz zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej. W sytuacji, gdy faktura, wystawiona w postaci elektronicznej, jest dowodem w sprawie przed sądem cywilnym lub gospodarczym, to zastosowanie do niej znajdą przepisy kodeksu postępowania cywilnego i ogólne reguły dowodowe.

Swobodna ocena dowodów

Kodeks postępowania cywilnego nie zawiera zamkniętego katalogu środków dowodowych, co oznacza, że dowodem w sprawie może być każde źródło informacji. Przemawia za tym również zasada swobodnej oceny dowodów wyrażona w art. 233 k.p.c. Przepisy kodeksowe umożliwiają wykorzystanie wszelkich osiągnięć postępu technicznego, o ile jest to dopuszczalne w ramach zakreślonych przez prawo (wyrok SN z 15.04.1969 r., sygn. III PRN 20/69, NP 1970, nr 9, s. 1362 z glosą J. Krajewskiego).

Dowód z faktury elektronicznej należy przeprowadzić tak jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9432

Wydanie: 9432

Spis treści
Zamów abonament