Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spółka lepiej poprowadzi aptekę

10 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Wiesław Łatała Patrycja Balcer
Wiesław Łatała radca prawny, partner kancelarii Łatała i Wspólnicy
źródło: Rzeczpospolita
Wiesław Łatała radca prawny, partner kancelarii Łatała i Wspólnicy
Patrycja Balcer prawnik w kancelarii  Łatała i Wspólnicy
źródło: Rzeczpospolita
Patrycja Balcer prawnik w kancelarii Łatała i Wspólnicy

Prawo do uzyskania zezwolenia na sprzedaż produktów leczniczych i wyrobów medycznych ma osoba fizyczna, osoba prawna, jak również niemająca osobowości prawnej spółka prawa handlowego.

Zdarza się, że przedsiębiorca prowadzi aptekę ogólnodostępną w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Zgodnie z posiadanym zezwoleniem, świadczy usługi farmaceutyczne polegające między innymi na sprzedaży produktów leczniczych i wyrobów medycznych, sporządzaniu leków określonego rodzaju, jak również udzielaniu fachowych informacji na temat wspomnianych produktów i wyrobów. Jest on zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Forma jednoosobowej działalności gospodarczej wydaje się dla niego najkorzystniejsza pod względem funkcjonowania i opodatkowania. Problem pojawia się jednak w momencie, w którym przedsiębiorca ten umiera. Co wtedy można zrobić, jak prowadzić dalszą działalność apteki?

Dochodzi wówczas do sytuacji, w której spadkobiercy zmuszeni są rozważyć możliwości kontynuacji prowadzenia przedmiotowej działalności albo definitywnego zakończenia jej wykonywania. W przedstawionym przykładzie występuje szereg komplikacji, których można byłoby uniknąć, gdyby ów przedsiębiorca zdecydował się zawczasu na zmianę formy prawnej prowadzonej przez siebie działalności.

Zgodnie z art. 551 kodeksu cywilnego przedsiębiorstwo to zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9432

Wydanie: 9432

Spis treści
Zamów abonament