Ważny okres pełnienia funkcji i wpływ na podejmowane decyzje
Członek zarządu odpowiada za zaległości powstałe od momentu wejścia w jego szeregi do czasu wystąpienia z nich. Może się bronić przed spłatą zadłużenia na kilka różnych sposobów, ale nie zawsze skutecznie.
Bezskuteczność egzekucji jest stanem faktycznym stwierdzanym w postępowaniu egzekucyjnym, w którego toku z majątku dłużnika nie dało się uzyskać zaspokojenia całości lub części należności. Przy jej ustalaniu nadal wynikają jednak kolejne problemy.
W wyroku z 8 maja 2012 r. (II UK 247/11) Sąd Najwyższy po raz kolejny tłumaczy, co ma, a co nie może mieć znaczenia dla stwierdzenia bezskuteczności egzekucji. Tym razem SN zwrócił uwagę na trzy ważne elementy:
- dla ustalenia bezskuteczności egzekucji nie ma znaczenia wartość rynkowa podlegającego jej majątku, lecz to, czy w wyniku przeprowadzonej z niego egzekucji udało się uzyskać zaspokojenie wierzyciela,
- zmiany w aktywach i pasywach dłużnika (spółki) powstałe po zakończeniu postępowania egzekucyjnego nie podważają stwierdzonej w nim bezskuteczności egzekucji,
- ZUS w ramach przyznanych mu kompetencji nie jest uprawniony do przejmowania na własność nieruchomości dłużników zalegających z należnościami składkowymi, których nie udało się sprzedać w drodze licytacji w postępowaniu egzekucyjnym.
Sąd Najwyższy zauważył, że postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego ze względu na jego bezskuteczność nie ma charakteru jedynie formalnego. Stanowi ono również dowód na to, że czynności przeprowadzone w postępowaniu egzekucyjnym nie doprowadziły do uzyskania sum pokrywających...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta