Nowy regulamin nie działa, gdy firma naruszy tryb jego ustalania
Prawa i obowiązki pracowników zapisane w przepisach wewnątrzzakładowych szef może modyfikować, gdy przeprowadzi odpowiednią procedurę
Ilekroć w kodeksie pracy jest mowa o prawie pracy, rozumie się przez to przepisy kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, określające prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, a także postanowienia układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów i statutów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Tak stanowi art. 9 § 1 kodeksu pracy.
Regulamin pracy ustala organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i załogi. Nie wprowadza się go, jeżeli w firmie obowiązuje układ zbiorowy pracy lub gdy zatrudnia poniżej 20 pracowników.
Po ogłoszeniu
Pracodawca ma obowiązek zapoznać podwładnego z treścią regulaminu pracy przed rozpoczęciem przez niego zadań. Dlatego tak jak umowa o pracę, jest on źródłem praw i obowiązków każdego etatowca. Z różnych przyczyn, postanowienia zawarte w tym dokumencie mogą się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta