Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co zamiast dopłat do kredytów

29 stycznia 2013 | Prawo i praktyka

Współfinansowanie przez państwo odsetek od pożyczek preferencyjnych na mieszkanie, które zostały wypłacone na podstawie złożonych wniosków w 2012 roku będzie realizowane z budżetu do 2021 roku

Celem programu „Rodzina na swoim" było wsparcie rodzin i osób samotnie wychowujących dzieci w pozyskaniu własnego mieszkania lub domu. Jednak po pięciu latach funkcjonowania programu 31 grudnia 2012 r. zakończyło się przyjmowanie wniosków o kredyty preferencyjne w instytucjach finansowych upoważnionych do ich udzielania zgodnie z przepisami ustawy o finansowym wsparciu rodzin i innych osób w nabywaniu własnego mieszkania.

Jak jest teraz

Koniec oznacza, że na podstawie wniosków złożonych do końca 2012 r. banki kredytujące w ramach programu „Rodzina na swoim" będą nadal podpisywały umowy kredytowe z klientami jeszcze w pierwszym półroczu 2013 r. Zatem dopłaty do odsetek od kredytów preferencyjnych, które zostały wypłacone na podstawie złożonych wniosków w 2012 roku będą realizowane z budżetu do 2021 roku. Tak więc po roku 2012 wszyscy ci, którzy taki kredyt zaciągnęli i spłacają go w ramach programu „Rodzina na swoim" będą mieli kontynuowaną dopłatę do odsetek.

Wygaszony program

Wygaszenie programu powoduje narzekania na spowodowanie na rynku finansowym swoistej luki dla kredytów z dopłatą. Zbiegło się to także z podtrzymywaną przez NBP oceną, że walutowe kredyty mieszkaniowe powinny zostać wycofane z oferty bankowej, stając się produktem niszowym, dostępnym wyłącznie klientom,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9448

Wydanie: 9448

Spis treści
Zamów abonament