Pieniądze dopiero po zakończeniu kariery
Jeżeli ustaniu stosunku pracy towarzyszy nabycie prawa do emerytury lub renty, pracownik otrzyma odprawę emerytalną. Niekiedy jednak taki związek to za mało
Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Tak stanowi art. 921 § 2 kodeksu pracy.
Różne pojmowanie
W praktyce wątpliwości nastręcza przede wszystkim to, jak rozumieć „związek" między ustaniem stosunku pracy a przejściem na emeryturę lub rentę. Nie w każdym bowiem wypadku ustania angażu przysługuje odprawa emerytalna, jeśli tylko po takim rozstaniu pracownik zacznie korzystać ze świadczeń emerytalnych.
Pracownik nabywa prawo do takiej odprawy wtedy, gdy staje się emerytem lub rencistą w związku z ustaniem stosunku pracy.
Związek między ustaniem stosunku pracy a przejściem na emeryturę lub rentę można rozmaicie pojmować. Niewątpliwy jest przyczynowo-skutkowy, ale wystarczy także łączność czasowa lub funkcjonalna, która zostaje zachowana, jeżeli ustaniu stosunku pracy towarzyszy nabycie prawa do emerytury lub renty. Chodzi o to, że pracownik w związku i po ustaniu zatrudnienia nabywa status emeryta lub rencisty, gdyż zaczyna korzystać z przypisanych mu świadczeń.
Z orzecznictwa wynika, że jeżeli w momencie rozwiązania angażu zatrudniony nie spełnia warunków do nabycia prawa do emerytury, to pobieranie – w okresie między...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta