Brak zgody na wadium w kosztach
Przedsiębiorca, który wycofał się z umowy, może mieć problem z odliczeniem pieniędzy wpłaconych na udział w przetargu. Fiskus i sądy traktują je jako niemające związku z uzyskaniem przychodów
Zarówno skarbówka, jak i sądy uważają ostatnio, że stracone wadium nie może być kosztem uzyskania przychodów. Nawet wtedy, gdy firma odstąpiła od kontraktu z przyczyn od siebie niezależnych.
Niekorzystne interpretacje ...
Spójrzmy na interpretację Izby Skarbowej w Łodzi z 8 stycznia 2013 r. (IPTPB3/ 423-367/ 12-2/GG).
Spółka handlująca towarami chemicznymi wygrała przetarg na zakup maszyn produkcyjnych i sprzętu laboratoryjnego. Okazało się jednak, że musi dodatkowo ponieść koszty demontażu i remontu maszyn. Poza tym klienci, którzy wyrazili wstępną zgodę na zakup produktów, wycofali się ze współpracy. Po dokładnej analizie wszystkich aspektów ekonomicznych i gospodarczych przedsięwzięcia, spółka z niego zrezygnowała.
Zapytała fiskusa, czy może zaliczyć do podatkowych kosztów utracone wadium. Jej zdaniem jest to możliwe, gdyż podejmując decyzję o przystąpieniu do inwestycji, miała na celu osiąganie przychodów w przy- szłości.
Łódzka izba skarbowa uznała jednak, że strata powstała w wyniku zatrzymania wadium przez zamawiającego nie może być kosztem uzyskania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta