Informacje
Informacje
Nieposłuszeństwo obywatelskie
Adam Zieliński, rzecznik praw obywatelskich
Uczymy się zasad państwa prawnego. Tym razem przerabiamy nieposłuszeństwo obywatelskie.
Wszyscy sięgają nerwowo do literatury prawniczej, głównie amerykańskiej, jako że Amerykanie -- szczególnie wyczuleni na sprawy wolności obywatelskich oraz stosunku obywatela do państwa -- mają w tym względzie największe doświadczenia. Przegląda się encyklopedie. Jedynie dla zajmujących się problematyką praw człowieka nie jest to nic nowego. Także jednak innym nie powinno być trudno dotrzeć do podstawowych materiałów, a to dzięki wydanej przed dwunastu laty znakomitej pracy profesorów W. Langa i nieodżałowanego J. Wróblewskiego: "Sprawiedliwość społeczna i nieposłuszeństwo obywatelskie w doktrynie politycznej USA".
Zacznijmy od pieca. Idea nieposłuszeństwa obywatelskiego (civil disobedience) narodziła się z refleksji na temat legitymizmu działań państwa. Traktowane jako jedna z politycznoprawnych gwarancji przeciwwstawiania się obywateli naruszaniu ich wolności, nieposłuszeństwo obywatelskie jest w konsekwencji analizowane obok takich zjawisk jak odpowiadanie przemocą na przemoc organów państwowych czy rewolucja, choć jest zachowaniem nie tak radykalnym. Autorem pierwszej szerszej analizy istoty nieposłuszeństwa obywatelskiego był...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta