Po reformach przyjdzie kapitał
FAO o rolnictwie w Europie Środkowej i Wschodniej
Po reformach przyjdzie kapitał
W wydanym przez FAO raporcie o stanie żywności i rolnictwa od początku lat 90. znajduje się rozdział poświęcony Europie Środkowej i Wschodniej. Podkreśla się w nim, że w regionie tym szybko następuje zróżnicowanie pomiędzy poszczególnymi krajami. W większości z nich sytuacja żywnościowa uległa pogorszeniu w okresie kilku ostatnich lat, tj. od podjęcia reform.
Armenia, Albania, Azerbejdżan, Gruzja, Kirgistan, była republika jugosłowiańska Macedonia, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan zostały ocenione przez FAO jako kraje, gdzie własna produkcja żywności nie wystarcza na zaopatrzenie ludności, a brak środków finansowych nie pozwala na import. Większość krajów b. ZSRR nie jest samowystarczalna w produkcji zboża; ponadto szczególnie trudna, z powodu toczących się wojen i konfliktów etnicznych, jest sytuacja żywnościowa w krajach kaukaskich i w Tadżykistanie.
W krajach Europy Środkowej i Wschodniej sytuacja rolnictwa jest lepsza, gdyż produkcja rolna wzrosła tam w ubiegłym roku po raz pierwszy od kilku lat. Przyczyniły się do tego z jednej strony dobre zbiory zbóż, zwłaszcza pszenicy, które wzrosły ogólnie w całym regionie o 3 proc. ; najlepsze wyniki w tym zakresie uzyskały Polska i Rumunia.
Udało się również...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta