Informacje
Informacje
18
NR 298 (4552) 23 grudnia 1996
RYNKI -- PRZEDSIĘBIORSTWA
Siła węgla
Bez samouwielbienia i negacji
Aleksander Szpilewicz
Wokół przyszłości węgla narasta wiele kontrowersji. Temperatura polemik jest nader często odwrotnie proporcjonalna do rzetelności argumentów. Wiele nieporozumień wynika ze statystycznego bałaganu. Wypada więc oczyścić przedpola i przyjrzeć się zmianom w niniejszym dziesięcioleciu, pamiętając o żelaznym prawie podaży i popytu. Ograniczam się do Europy.
Popyt na węgiel spada. Koszt produkcji natomiast rośnie. Węgiel z Europy przeżywa trudności dostosowawcze. Sytuację ilustruję na tle przemysłu węglowego Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji.
Nadwyżka produkcji nad wewnętrznym popytem w "węglowych" krajach Unii Europejskiej była zawsze mniejsza niż w Polsce. W 1956 r. wyniosła ona w Niemczech Zachodnich 11 mln ton i była efektem zaniku spłaty odszkodowań za zniszczenia wojenne. W 1986 r. przerodziła się w import netto 7 mln ton. Rok ubiegły zamknął się importem netto 8 mln ton, pomimo spadku produkcji o 30 mln ton.
Wielka Brytania miała w 1956 r. nadwyżkę 17 mln ton. Sprzedawała ją wygłodzonym krajom Europy Zachodniej po dobrych cenach. W 1986 roku nadwyżka skurczyła się do 5 mln ton przy spadku produkcji aż o 107...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta