Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy urzędnik zastępuje Boga

27 kwietnia 2013 | Prawo | Katarzyna Nowosielska
autor zdjęcia: Tomasz Wawer
źródło: Rzeczpospolita

Pacjent z Pszczyny mógłby nadal żyć, gdyby szpital 
i NFZ nie odmówiły mu zrefundowania drogiej terapii.

Nowoczesne i skuteczne leczenie to często marzenie, które polskim pacjentom nigdy się nie spełni. Umrą, zanim się go doczekają.

Przekonała  się o tym  rodzina Tadeusza Wilka z Pszczyny. Sześćdziesięcioletni mężczyzna chorował na raka nerki. Zmarł niedawno. Jego dzieci zawiadomiły prokuraturę w Katowicach o możliwości popełnienia przestępstwa. Powołują się na przepisy z art. 160  kodeksu karnego o narażeniu na niebezpieczeństwo utraty życia. Ich zdaniem ojciec zmarł przez to, że Szpital im. Leszczyńskiego w Katowicach nie podał jedynego skutecznego leku. Winą obarczają też NFZ, który odmówił  zmarłemu refundacji tego medykamentu w szpitalu.

– Nie możemy przesądzić, że gdyby pan Wilk dostał lek, żyłby do tej pory. Faktem jest jednak, że niepodanie leku mogło być przyczyną śmierci – mówi Bartłomiej Kuchta, adwokat i pełnomocnik rodziny zmarłego.

Biurokracja

Lek potrzebny panu Wilkowi figuruje w programach lekowych, czyli na szpitalnej liście refundacyjnej. Lekarze w szpitalu nie podali go jednak, bo nowotwór miał inną strukturę niż ta, która pozwala na refundację według kryteriów  wskazanych przez Ministerstwo Zdrowia.

Lekarze ze szpitala zwrócili się zatem w 2011 r. do śląskiego NFZ, aby wyjątkowo podać refundowane leki. Umożliwia to rozporządzenie ministra zdrowia o chemioterapii...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9523

Spis treści
Zamów abonament