Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczać wynagrodzenia członków rady nadzorczej

13 czerwca 2013 | Prawo i praktyka | Krzysztof Rustecki

PIT | Spółka komandytowo-akcyjna nie jest osobą prawną. Zatem kwoty otrzymane przez osoby zasiadające w jej organach nie mogą być traktowane jak przychody z działalności wykonywanej osobiście.

Krzysztof Rustecki

Regulacje dotyczące rady nadzorczej w spółce komandytowo-akcyjnej zawarte są w art. 142 i 143 k.s.h. W każdej spółce komandytowo-akcyjnej można ustanowić taki organ. Ustanowienie  rady jest jednak obowiązkowe, jeżeli liczba akcjonariuszy przekracza 25 osób. Członków rady nadzorczej powołuje i odwołuje walne zgromadzenie. Rada nadzorcza sprawuje stały nadzór nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności. W praktyce jeżeli rada nadzorcza w SKA istnieje, to powstaje problem, jak rozliczyć przychody jej członków z tytułu udziału w radzie.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT źródłem przychodu jest działalność wykonywana osobiście. Do przychodów z tej działalności zalicza się m.in. przychody otrzymywane przez osoby należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych, niezależnie od sposobu ich powoływania (art. 13 pkt 7 ustawy o PIT). Od dochodu członka rady nadzorczej osoby prawnej płatnik jest obowiązany pobierać zaliczkę według stawki 18 proc., a obliczając ją, płatnik ma obowiązek stosować miesięczne koszty uzyskania przychodów (art. 41 ust. 1 ustawy o PIT).

Koszty uzyskania przychodów z tytułu funkcji członka rady nadzorczej wynoszą 111,25 zł miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1 335 zł. Jeżeli podatnik...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9560

Wydanie: 9560

Spis treści
Zamów abonament