Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie wystarczy argument, że zatrudniony wydał już całą pensję

13 czerwca 2013 | Prawo i praktyka | Grzegorz Orłowski

Menedżer nie może tłumaczyć się tym, że nie wiedział o pomyłce pracodawcy na jego korzyść przy wypłacie. Musi oddać nienależne pieniądze.

Nie zawsze da się uniknąć błędów przy naliczaniu pracownikom wynagrodzeń lub świadczeń. Gdy stanie się to na niekorzyść pracownika, jest bezsporne, że szef szybko naprawia skuchę. W odwrotnej sytuacji pracodawcy czasami trudno odzyskać od podwładnego nienależne mu pieniądze. Oczywiście dotyczy to tylko tych przypadków, w których ten odmawia dobrowolnego ich zwrotu.

Co wynika z przepisów

Tym samym pozostawia szefowi wyłącznie drogę sądowego dochodzenia roszczeń. Ich podstawą, zgodnie z art. 300 k.p., będą odpowiednio stosowane przepisy kodeksu cywilnego o bezpodstawnym wzbogaceniu, a ściślej o tzw. nienależnym świadczeniu.

W myśl art. 410 § 2 k.c. „świadczenie jest nienależne, jeżeli ten, kto je spełnił, nie był w ogóle zobowiązany lub nie był zobowiązany względem osoby, której świadczył, albo jeżeli podstawa świadczenia odpadła lub zamierzony cel...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9560

Wydanie: 9560

Spis treści
Zamów abonament