Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Porcelanowe pikasy do kolekcji i na prezent

13 czerwca 2013 | Moje pieniądze | Janusz Miliszkiewcz
„Kotka leżąca” Mieczysława Naruszewicza należy do najpopularniejszych porcelanowych rzeźb z tamtych czasów
źródło: Fabryka Porcelany AS w Ćmielowie
„Kotka leżąca” Mieczysława Naruszewicza należy do najpopularniejszych porcelanowych rzeźb z tamtych czasów
„Dziewczyna siedząca” Henryka Jędrasiaka i „Dziewczyna w spodniach”, która jest najpopularniejszym dziełem  prof. Lubomira Tomaszewskiego
źródło: Fabryka Porcelany AS w Ćmielowie
„Dziewczyna siedząca” Henryka Jędrasiaka i „Dziewczyna w spodniach”, która jest najpopularniejszym dziełem prof. Lubomira Tomaszewskiego

Rekordowe ceny na aukcjach osiągają porcelanowe rzeźby oraz serwisy z lat 50. i 60., projektowane w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, a produkowane głównie w Ćmielowie.

Jednym z projektantów jest rzeźbiarz prof. Lubomir Tomaszewski (ur. 1923 r.). 7 czerwca w Instytucie Designu w Kielcach (www.idkielce.pl) otwarto retrospektywną wystawę jego prac. Artysta przyleciał na jej otwarcie.

Od ponad 40 lat Lubomir Tomaszewski mieszka w USA. Był profesorem na Wydziale Wzornictwa Uniwersytetu Bridgepoint. Kilka lat temu krajowe muzea go odnalazły. Poprosiły, żeby poinformował, kto jest autorem poszczególnych porcelanowych rzeźb, bo nie wszyscy zostali zidentyfikowani.  Rzeźb jest kilkadziesiąt. Znane są głównie dzieła Haliny Orthwein  i Henryka Jędrasiaka. Spośród prac Tomaszewskiego  wielką popularność zdobyła „Dziewczyna w spodniach".

– Mistrzem obserwacji i spontanicznych, iście genialnych aktów twórczych był Mieczysław Naruszewicz. Przykładem niech będzie jego sławna „Kotka leżąca". Jest to jakby rzucona w powietrze plama z porcelany, urzekająca siłą ruchu i wyrazu – tak o współpracowniku z Instytutu Wzornictwa mówi Lubomir Tomaszewski.

Porcelanowe rzeźby, bliskie abstrakcji, nowatorskie w formie, powstawały tuż po czasach stalinowskiego terroru. Dziś ich fenomen wyjaśnia się tym, że był to rodzaj twórczego odreagowania emocji po socrealizmie.

– Dodam ważny szczegół – mówi profesor Tomaszewski. – Studiowaliśmy na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9560

Wydanie: 9560

Spis treści
Zamów abonament