Prezent od pracodawcy bez PIT
PRZYCHODY | Bilety do kina, czy na basen są powszechnie uznawane za nieodpłatne świadczenia na rzecz pracownika. Warto jednak pamiętać, że pod pewnymi warunkami są one zwolnione z podatku.
Marzena Krupa Tomasz Tylus
Wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych przez pracownika rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Ze zwolnienia tego nie korzystają bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi, gdyż ustawodawca nie uznaje ich ani za świadczenie rzeczowe, ani za świadczenie pieniężne (art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT).
Niezbędne warunki
Aby otrzymane przez pracownika świadczenie mogło korzystać ze zwolnienia, muszą być łącznie spełnione następujące warunki:
- pracownik musi otrzymać świadczenie rzeczowe lub świadczenie pieniężne,
- otrzymane świadczenie musi być sfinansowane przez pracodawcę ze środków ZFŚS lub funduszu związków zawodowych,
- świadczenie to musi pozostawać w związku z finansowaniem działalności socjalnej,
- wartość łącznie otrzymanych świadczeń (w części sfinansowanej ze środków ZFŚS lub funduszu związków zawodowych) nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty 380 zł.
Rzeczowy charakter
Charakter świadczenia pieniężnego nie wymaga szerszego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta