Kiedy weksel będzie nieważny
ORZECZNICTWO | Zobowiązanie wekslowe, pomimo że obecnie nie już tak często używane w obrocie gospodarczym, nadal stanowi atrakcyjną formę zabezpieczenia roszczeń przedsiębiorców.
Zobowiązanie wekslowe dla swej ważności może być sporządzone na zwykłej kartce papieru, w sposób maszynowy, odręczny, poprzez wydruk lub w formie odbitej pieczęcią, byleby tylko zawierało wszystkie elementy weksla przewidziane Prawem wekslowym. Weksel charakteryzuje się tym, że złożenie na nim podpisu stanowi podstawę i przyczynę zobowiązania wekslowego podpisującego. Można zatem w uproszczeniu powiedzieć, że weksel jest dokumentem potwierdzającym istnienie zobowiązania osób, które go podpisały, a jedyną osobą uprawnioną do realizacji praw majątkowych wskazanych na wekslu jest prawny posiadacz weksla.
Odpowiedzialność wystawcy
Przy wystawieniu weksla wystawca przyjmuje na siebie odpowiedzialność za to, że albo sam zapłaci sumę wymienioną na wekslu (przy wekslu własnym), albo zapłaci ją osoba przez niego wskazana (przy wekslu trasowanym). Odpowiedzialność ta jest niezależna od spełnienia jakichkolwiek warunków. Ponadto funkcja gwarancyjna weksla polega na zabezpieczeniu zapłaty weksla przez wszystkie osoby na nim podpisane. Co niezwykle istotne w obrocie gospodarczym, dochodzenie wierzytelności z weksla następuje w trybie postępowania nakazowego, co umożliwia szybkie uzyskanie zaspokojenia roszczeń z weksla.
Nieważny jest weksel zawierający oznaczenie remitenta przez podanie nazwy przedsiębiorcy niestanowiącej jego firmy
Jeżeli przedsiębiorca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta