Jak się odwołać od podwyższonych opłat
Nieruchomości | Przedsiębiorcy, tak jak pozostali użytkownicy wieczyści gruntów, uiszczają opłaty roczne. Gdy są niezadowoleni z ich aktualizacji, mogą to kwestionować.
Michał Kosiarski
Opłata roczna za użytkowanie wieczyste może być podwyższona z dwóch powodów. Pierwszy – gdy wzrośnie wartość nieruchomości. Drugi – gdy zmieni się stawka procentowa opłaty rocznej ze względu na inne niż dotychczasowe przeznaczenie gruntu. Przykładowo, nieruchomości przeznaczone na cele rolnicze oraz mieszkaniowe są obciążone opłatą roczną w wysokości 1 proc. ich wartości rynkowej. Gdy zostaną przeznaczone na cel turystyczny – stawka wzrośnie do 2 proc. Natomiast przeznaczenie gruntu na inne cele komercyjne (np. usługi) – uprawnia do podwyżki opłaty do wysokości 3 proc. wartości nieruchomości. Gdy nieruchomość wykorzystuje się w kilku celach, to o konkretnej stawce decyduje jej podstawowe przeznaczenie. Zmianę stawki procentowej – zarówno na wyższą, jak i na niższą – uzasadnia trwała zmiana sposobu korzystania z nieruchomości.
Krok 1.
Zbadaj na jakiej podstawie
Podwyżka opłaty rocznej dokonywana z urzędu, jest możliwa raz na trzy lata. Jej podstawą jest wartość nieruchomości określona na dzień aktualizacji opłaty. W praktyce urzędy zamawiają operaty szacunkowe u rzeczoznawców majątkowych. Udostępniają je potem do wglądu w swojej siedzibie (nie muszą ich przesyłać użytkownikom, na ich wniosek mogą tylko dać do wglądu lub skserowania).
To w interesie użytkownika wieczystego jest zapoznanie się z operatem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta