Jak rozliczyć koszty egzekucyjne związane z niewykonaniem zobowiązań
Firma, który nie reguluje należności, naraża się na opłaty związane z dochodzeniem płatności przez wierzyciela. Nie może pomniejszyć o nie swoich przychodów. Inaczej jest, gdy ponosi wydatki, broniąc się przed bezpodstawnymi zarzutami
Sytuacja, gdy uczestnik obrotu gospodarczego nie płaci swoich zobowiązań i konieczne staje się wszczęcie wobec niego postępowania egzekucyjnego, wywołuje również pytania o kwestie związane z rozliczaniem podatku dochodowego. Dłużnik ponosi bowiem różnego rodzaju opłaty i wydatki. Powstaje w takim przypadku wątpliwość, czy mogą one zostać przez niego potraktowane jako koszty uzyskania przychodów.
Przykład
OPŁATA STOSUNKOWA POBRANA PRZEZ KOMORNIKA
Spółka nie reguluje swoich zobowiązań względem wierzyciela, w związku z czym rozpoczęto postępowanie egzekucyjne.
Zgodnie z ustawą o komornikach sądowych i egzekucji za dokonaną egzekucję dotyczącą świadczeń pieniężnych komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 15 proc. wartości wyegzekwowanego świadczenia, jednak nie niższej niż 1/10 i nie wyższej niż trzydziestokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.
Przykład
WYNAGRODZENIE BIEGŁYCH, OGŁOSZENIA W PISMACH
Spółka bezpodstawnie, zdaniem wierzyciela, nie reguluje zobowiązań wobec kontrahentów, w tym wobec niego. Jako dłużnik spółka poniosła wydatki stanowiące zwrot należności biegłych, koszty ogłoszeń w pismach, koszty działania komornika, a także koszty uzyskania informacji
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta