Jak zmusić urzędnika do wydania decyzji
Sprawy w urzędach powinny być załatwiane bez zbędnej zwłoki. Nie zawsze tak się dzieje. Nie musimy jednak biernie przyglądać się takiej bezczynności
Kodeks postępowania administracyjnego (k.p.a.) zawiera narzędzia, które pozwalają dyscyplinować urzędników. Znajdą one zastosowanie, gdy organ przekroczy ustawowy termin załatwiania sprawy lub nie dotrzymuje ustalonego wcześniej przez siebie, w trybie art. 36 § k.p.a., terminu.
W takim przypadku organ pozostaje w zwłoce w załatwieniu sprawy. Stronie przysługują wówczas środki prawne, których celem jest zobligowanie go do załatwienia sprawy – w praktyce najczęściej do wydania decyzji.
Krok 1. Ustal, czy organ jest w zwłoce
Z art. 35 k.p.a. wynika, że sprawy powinny być załatwiane bez zbędnej zwłoki. Urząd powinien zająć się niezwłocznie sprawami, które mogą być rozpatrzone na podstawie dowodów przedstawionych przez stronę (łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania) lub na podstawie faktów i dowodów powszechnie znanych albo znanych z urzędu organowi, przed którym toczy się postępowanie, bądź możliwe do ustalenia na podstawie danych, którymi rozporządza ten organ.
Ważne! Gdy w sprawie trzeba przeprowadzić postępowanie wyjaśniające, sprawa powinna być załatwiona w ciągu miesiąca, a gdy jest szczególnie skomplikowana – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, w postępowaniu zaś odwoławczym – w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania.
Z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta