Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rada uchroni przed zwolnieniem

19 grudnia 2013 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

Pracodawca nie może bez zgody rady pracowników wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z zatrudnionym będącym jej członkiem w okresie jego przynależności do tego organu.

Na pierwszy rzut oka rada pracownicza może się kojarzyć z poprzednią epoką gospodarczą, gdzie dość duży nacisk kładziono na udział podrzędnych pracowników w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Tak jednak nie jest. Ustawa z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (DzU nr 79, poz. 550 ze zm.; dalej ustawa) regulująca zasady funkcjonowania rad została wprowadzona w związku z implementacją dyrektywy 2002/14/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 marca 2002 r. ustanawiającej ogólne ramowe warunki informowania i przeprowadzania konsultacji z pracownikami we Wspólnocie Europejskiej (DzU UE L nr 80, poz. 29).

Potrzeba dialogu

Dyrektywa wskazała na konieczność wprowadzenia tych regulacji, aby wzmocnić dialog i wzajemne zaufanie w przedsiębiorstwach, w celu m.in. uelastycznienia organizacji pracy, czy ułatwienia pracownikom dostępu do szkoleń. Jednocześnie regulacje te mają utrzymać bezpieczeństwo i uświadamiać zatrudnionym potrzebę dostosowywania się do nowych wymagań. Ma to przedsiębiorstwu pomóc w podniesieniu jego konkurencyjności.

Nie w każdej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9719

Wydanie: 9719

Spis treści
Zamów abonament