Przywileje profesjonalnych pełnomocników procesowych
Michał Kazek Uderza brak pokory prawników dyskutujących o wynagrodzeniach za pomoc prawną z urzędu – pisze referendarz.
W publicznej dyskusji na temat minimalnych stawek wynagrodzenia profesjonalnych pełnomocników procesowych (adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych i rzeczników patentowych) za pomoc prawną udzieloną z urzędu nie była dotychczas poruszana kwestia przywilejów procesowych, z jakich korzystają ci pełnomocnicy.
Monopol
Prawodawca działający w imieniu obywateli państwa przyznał profesjonalnym pełnomocnikom procesowym w drodze ustanowienia tzw. przymusu adwokackiego monopol na podejmowanie niektórych czynności procesowych. Monopol ten oznacza, w dużym skrócie, że niektóre czynności przed sądami mogą wykonywać tylko adwokaci, radcowie prawni, doradcy podatkowi i rzecznicy patentowi. Tak jest, stosownie do odpowiednich przepisów proceduralnych, w przypadku między innymi sporządzenia skargi kasacyjnej od wyroku wojewódzkiego sądu administracyjnego, zażalenia na postanowienie tego sądu o odrzuceniu skargi kasacyjnej, skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta