Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Europejczycy z przekonania

19 grudnia 2013 | Publicystyka, Opinie | Michał Kleiber
autor zdjęcia: Radek Pasterski
źródło: Fotorzepa
Unia Europejska wciąż stanowi realną siłę – twierdzi autor
źródło: Komisja Europejska
Unia Europejska wciąż stanowi realną siłę – twierdzi autor

Poczucie tożsamości narodowej 
w zdecydowanej większości państw unijnych dominuje nad chęcią realizacji hasła euroentuzjastów „więcej Europy w Europie". 
Trzeba to uszanować – pisze 
prezes Polskiej Akademii Nauk.

Do europejskich wartości odwołujemy się co chwila. Przegrywamy konkurencję na globalnych rynkach? Nie ma problemu, damy sobie radę, przecież nasze europejskie dziedzictwo i tak zapewnia nam długookresową przewagę. Nasz udział w globalnej populacji maleje w zastraszającym tempie? Bez znaczenia, nasze europejskie korzenie cywilizacyjne gwarantują, że poradzimy sobie z tym problemem. Grozi nam niedobór energii? Jak to, potomkowie Leonarda i Michała Anioła mieliby nie poradzić sobie z zagospodarowaniem promieniowania słonecznego, podmuchów wiatru i falowania mórz w sposób, który uczyni z nas potentata energetycznego? I tak dalej, w dziesiątkach spraw czujemy się pewniejsi przez przywoływanie naszej wspólnej europejskiej przeszłości.

Czy jednak wiemy, o czym mówimy? Czy rzeczywiście mamy ciągle owo wsparcie w systemie europejskich wartości gwarantujące nam ciągłość cywilizacyjną? I jeśli tak, to czym miałyby być te nasze wartości i jakie byłoby ich miejsce w dzisiejszym chaotycznym kulturowo i etycznie świecie? Chrześcijaństwo? Etos tradycyjnej rodziny? Szacunek dla życia ludzkiego aż do naturalnej śmierci?

Pozostawienie w gestii państw członkowskich spraw światopoglądowych i obyczajowych czy polityki kulturalnej traktowane być powinno jako najlepsza droga do wzmacniania jedności

Po pierwsze, kultura

Część z nas sądzi, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9719

Wydanie: 9719

Spis treści
Zamów abonament