Ropa droższa od człowieka
Bolat Atabajew | O jakiej wolności mowa, gdy przywódca jest ten sam od czasów ZSRR – mówi kazachski reżyser i opozycjonista.
Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych reżyserów Kazachstanu. Z rąk prezydenta Nursułtana Nazarbajewa odbierał najwyższe odznaczenie państwowe, był „zasłużonym działaczem" kultury. Gdy dwa lata temu siły bezpieczeństwa spacyfikowały strajk pracowników branży naftowej w mieście Żanaozen, Bolat Atabajew stał się jednym z głównych krytyków Nazarbajewa. Obecnie żyje na uchodźstwie w Niemczech, gdzie wykłada na Akademii Teatralnej w Kolonii .
Rz: Dlaczego artysta zajął się polityką?
Bolat Atabajew: Miałem wszystko, o czym mógłby marzyć przeciętny mieszkaniec Kazachstanu: honorowe nagrody, medale, pieniądze, znajomości. Jednak później zrozumiałem, że reszta kraju znajduje się w głębokiej przepaści. Zmieniona konstytucja, całkowita kontrola władzy, powszechny strach. Gdy na czele państwa stoi osoba, która rządzi jeszcze od czasów komunistycznych, to o jakiej wolności można mówić. Przeciętny obywatel jest szczęśliwy, gdy jest najedzony i ma się w co ubrać.
Gdy człowiek jest najedzony i ubrany – to nie jest wcale tak źle.
Gdy spotykam się z deputowanymi Parlamentu Europejskiego czy niemieckiego Bundestagu, słyszę to samo: „w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta