Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy zaczyna się konkurencja

19 grudnia 2013 | Dobra Firma | Łukasz Bernatowicz
 Krzysztof Gładych

PRAWO HANDLOWE | Zajmowanie się przez członka zarządu spółki interesami konkurencyjnymi jest zasadniczo zakazane.

Wynika to z oczywistych względów, związanych z koniecznością dbałości o interesy własnej spółki, co przy podejmowaniu działań konkurencyjnych zostaje w sposób niewątpliwy zachwiane.

Co mówi kodeks

Zgodnie z art. 211 Kodeksu spółek handlowych (dalej k.s.h.) „Członek zarządu nie może bez zgody spółki zajmować się interesami konkurencyjnymi ani też uczestniczyć w spółce konkurencyjnej jako wspólnik spółki cywilnej, spółki osobowej lub jako członek organu spółki kapitałowej bądź uczestniczyć w innej konkurencyjnej osobie prawnej jako członek organu. Zakaz ten obejmuje także udział w konkurencyjnej spółce kapitałowej w przypadku posiadania przez członka zarządu co najmniej 10 proc. udziałów lub akcji tej spółki albo prawa do powołania co najmniej jednego członka zarządu". Przepis ten wskazuje więc, że zakaz podejmowania działań konkurencyjnych nie ma charakteru absolutnego - bezwzględnego. Pomimo jego istnienia, działania takie mogą być bowiem podejmowane, gdy zgodę wyrazi sama spółka.

Przykład

Pan Kowalski będący członkiem zarządu spółki A postanawia zostać członkiem zarządu spółki B. Czynność taka jest niedozwolona

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9719

Wydanie: 9719

Spis treści
Zamów abonament