Europa nie ma chwili do stracenia
Prace nad jednolitym mechanizmem restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków (SRM), drugim filarem europejskiej unii bankowej, nabrały tempa.
Prof. Danuta HÜbner
Parlament Europejski uchwalił swoje stanowisko na temat jednolitego mechanizmu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji 17 grudnia 2013 r. Udało się zapewnić sprawiedliwe traktowanie państw członkowskich znajdujących się poza unią walutową w ramach nowego mechanizmu.
Zgodnie z projektem w ramach unii bankowej występują trzy elementy: jednolity mechanizm nadzorczy (SSM), jednolity mechanizm restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków (SRM) oraz jednolity system gwarantowania depozytów (SDGS). Europejski jednolity mechanizm nadzorczy został przyjęty jesienią tego roku i zacznie obowiązywać od września 2014 r. Po utworzeniu scentralizowanego nadzoru bankowego naturalnym kolejnym krokiem było ustanowienie odpowiedniego mechanizmu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji na poziomie europejskim. Mechanizm zapewniałby bankom mającym kłopoty dostęp do konkretnych działań naprawczych, które nie wymagają korzystania z pieniędzy podatników. W tym celu Komisja Europejska opracowała projekt jednolitego mechanizmu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji. Mam nadzieję, że mechanizm ten będzie gotowy przed upływem bieżącej kadencji.
Komisja uruchamia realizację planu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji wyłącznie po otrzymaniu wstępnej akceptacji ze strony Rady
Kluczowy element
W założeniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta