Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaka wypłata za chorobę na przełomie roku

19 grudnia 2013 | Prawo i praktyka | Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Izabela Nowacka
Wysokość świadczeń
źródło: Rzeczpospolita
Wysokość świadczeń
Świadczenia należne pracownikowi
źródło: Rzeczpospolita
Świadczenia należne pracownikowi

RACHUNKI | Gdy absencja przechodzi z grudnia na styczeń przyszłego roku, trzeba zweryfikować rodzaj świadczenia, jego wysokość i okres, za jaki się należy. Szczególne trudności sprawiają wypłaty za pobyt w szpitalu osób, które ukończyły 50 lat.

Izabela Nowacka

Jeśli pracownik choruje w trakcie roku kalendarzowego, zwykle nie ma większego problemu z ustaleniem rodzaju przysługującego mu za ten czas świadczenia ani jego wysokości. Więcej trudności sprawia niezdolność zdrowotna przypadająca na przełom grudnia i stycznia następnego roku. Wtedy nie tylko trzeba się zastanowić, co i kto wypłaca, ale również w jakiej wysokości – szczególnie, jeśli pracownik jest wieku 50+ i przebywa w szpitalu.

Kasa szefa czy FUS

Przypomnijmy w skrócie parę najważniejszych informacji na temat świadczeń chorobowych. Pracownik niezdolny do pracy, za okres orzeczonej w zaświadczeniu ZUS ZLA jednostki chorobowej, zachowuje prawo do:

- wynagrodzenia chorobowego –łącznie za 33 dni zwolnienia lekarskiego w ciągu roku kalendarzowego, płatnego przez pracodawcę i z jego funduszy (bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników i pozostałych osób zgłoszonych do ubezpieczenia z innego tytułu); u pracownika, który ukończył 50. rok życia, okres opłacany wynagrodzeniem chorobowym jest krótszy i wynosi łącznie 14 dni w roku (ale dopiero począwszy od roku przypadającego po tym, w którym pracownik obchodził pięćdziesiątkę),

- zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego – począwszy od 34. dnia (odpowiednio 15. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym), finansowanego z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9719

Wydanie: 9719

Spis treści
Zamów abonament