Aktywność poza krajem też się liczy
świadczenia | Mają szansę na emeryturę pomostową ci, którzy pracowali w szczególnych warunkach za granicą.
Zarówno ustawa z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (DzU nr 237, poz. 1656 ze zm.), jak i ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.) nie zawierają warunku, że praca w szczególnych warunkach lub charakterze musi być wykonywana na terenie Polski. Można więc zaliczać także okresy pracy za granicą.
Taka interpretacja jest także zgodna z duchem uchwały siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 13 lutego 2002 r. (III ZP 30/01). Według niej pracami w szczególnych warunkach w rozumieniu art. 32 ustawy o emeryturach i rentach z FUS są prace bez względu na status własnościowy pracodawcy (uspołeczniony zakład pracy czy firma prywatna). W równy sposób należy więc traktować wykonujących takie same prace u polskich i zagranicznych pracodawców.
Niejednorodne przypadki
W zależności od okoliczności może chodzić o różne sytuacje: pracę bezpośrednio u zagranicznego pracodawcy lub na zasadzie delegowania przez polską firmę do wykonywania zadań poza krajem. W niektórych wypadkach podstawy zatrudnienia określały umowy międzynarodowe z danym państwem.
W orzecznictwie, które zapadało na podstawie starych przepisów (tj. ustawy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta