Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rodzaj działalności i cele wspólników decydują o wyborze spółki

09 stycznia 2014 | Dobra Firma | Katarzyna Rola-Stężycka

Procedura | Na początku roku powstaje najwięcej firm. Przed podjęciem decyzji o rejestracji przedsiębiorca musi podjąć decyzję, czy chce działać sam czy z innymi osobami. Jakie korzyści i zobowiązania wynikają z biznesu ze wspólnikami?

Co w umowie

Spółka cywilna to najprostsza forma działalności prowadzonej przez więcej niż jednego przedsiębiorcę. Pierwszym krokiem do jej założenia jest sporządzenie umowy i zarejestrowanie jej w urzędzie skarbowym.

W umowie należy zawrzeć m.in. informację o:

- wspólnikach,

- celu gospodarczym, jaki spółka ma realizować,

- okresie jej funkcjonowania,

- zakresie działalności według PKD

- podziale zysków i wielkości wniesionych wkładów. Plusem tej formy działalności gospodarczej jest to, że umowa spółki cywilnej nie musi mieć formy aktu notarialnego, a zatem pozwala przedsiębiorcom nieco zaoszczędzić. Powołanie spółki opodatkowane jest jedynie podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5 proc. wartości wniesionych wkładów.

Trzeba mieć na uwadze, że spółka cywilna jest spółką tylko z nazwy – nie podlega bowiem przepisom kodeksu spółek handlowych i w odróżnieniu od spółek prawa handlowego nie tylko nie ma osobowości prawnej, ale także pozbawiona jest zdolności do czynności prawnych.

Jakie wkłady

Podmiotami prawa w spółce cywilnej są jej wspólnicy. Zakładając spółkę cywilną, wspólnicy wnoszą do niej tzw. wkłady. Mogą to być środki pieniężne, wkłady rzeczowe lub praca na rzecz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9733

Wydanie: 9733

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament