Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć użytkowanie auta służbowego na cele prywatne

09 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Katarzyna Gajda

PIT | Pracodawcy rzadko obciążają pracowników kosztami w związku z wykorzystywaniem przez nich firmowych samochodów do załatwiania swoich spraw. Oznacza to, że podwładni uzyskują z tego tytułu nieodpłatne świadczenie.

Katarzyna Gajda

Pracownikom, których zakres zadań wymaga mobilności, pracodawcy powszechnie udostępniają samochody służbowe w celu umożliwienia im wykonywania powierzonych obowiązków. Wraz z przekazaniem pracownikowi samochodu służbowego pojawia się wiele wątpliwości związanych z potencjalnym użytkowaniem tych samochodów przez pracowników do celów prywatnych. Ze względu na to, że pracodawcy często rezygnują z obciążania pracowników kosztami w związku z prywatnym użytkowaniem samochodów służbowych, pracownicy ci uzyskują od pracodawcy nieodpłatne świadczenie.

Najważniejsze kwestie związane z ustaleniem wartości i opodatkowaniem nieodpłatnego świadczenia, jakie pracownik uzyskuje z tego tytułu, zostały przedstawione na przykładzie spółki produkcyjnej ABC, która zatrudnia przedstawicieli handlowych, udostępniając im samochody użytkowane na podstawie umowy leasingu oraz której członkowie zarządu dysponują samochodami będącymi własnością spółki.

Przykład

Spółka ABC zajmująca się produkcją galanterii skórzanej podpisała umowy leasingowe na flotę składającą się z 20 samochodów dla swoich przedstawicieli handlowych w związku z wykonywanymi przez nich obowiązkami służbowymi. Ze względu na to, że trudno ustalić, czy, kiedy i w jakim zakresie przedstawiciel handlowy używa samochodu

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9733

Wydanie: 9733

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament