Inne fundusze, ale ci sami zarządzający
Oszczędzanie | Dobrowolne fundusze emerytalne mają ponadprzeciętne stopy zwrotu, ale nie cieszą się popularnością.
Mateusz Pawlak
Dobrowolnymi funduszami emerytalnymi zarządzają powszechne towarzystwa emerytalne (PTE). To drugi typ funduszy, obok otwartych, które mogą oferować klientom. W dobrowolnych funduszach lokowane są dodatkowe i – jak sama nazwa wskazuje – dobrowolne oszczędności Polaków na starość.
Gromadzenie dodatkowych oszczędności w DFE możliwe jest od 2012 r. Fundusze funkcjonują w ramach indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) lub indywidualnego konta emerytalnego (IKE). Obie te formy oszczędzania tworzą (wraz z pracowniczymi programami emerytalnymi) tzw. trzeci filar systemu emerytalnego. Korzystając zarówno z IKE, jak i IKZE mamy przywileje podatkowe. W obu wypadkach jest to zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych, a w IKZE dodatkowo możliwość odliczenia wpłaty od podstawy opodatkowania.
Dotychczas dziewięć towarzystw emerytalnych zdecydowało się na wprowadzenie do oferty dodatkowych produktów służących do oszczędzania (IKZE i IKE): PZU, Amplico, Nordea, Allianz, PKO BP Bankowy, ING, Pekao, Pocztylion-Arka, Generali.
W ubiegłym roku dobrowolne fundusze zarobiły średnio 25 proc. Jest to w zasadzie pierwszy rok, kiedy można je porównywać, ponieważ w 2012 r. dopiero zaczynały funkcjonować, wchodząc na rynek w różnym czasie. Pierwszym funduszem, który rozpoczął działalność już w połowie stycznia 2012 r., był PZU,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta