Kiedy VAT powiększy koszty
PIT/CIT | Zasadniczo podatek od towarów i usług, jako danina neutralna dla przedsiębiorcy, nie może być odliczony od przychodu firmy. Od tej zasady istnieją jednak pewne wyjątki.
Joanna Litwińska
W wyjątkowych przypadkach kwota podatku od towarów i usług może być kosztem uzyskania przychodu (art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a ustawy o CIT i odpowiednio art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a ustawy o PIT).
Zdarza się, że w ramach prowadzonej działalności spółka ponosi wydatki na organizację imprez z kontrahentami, a więc także na usługi noclegowe i gastronomiczne. Spółka nie odlicza kwot podatku naliczonego przy ich zakupie z uwagi na brak takiego prawa wynikający z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Powstaje wtedy pytanie, czy w takiej sytuacji kwota VAT z faktur dokumentujących te wydatki może być dla spółki kosztem uzyskania przychodu.
Wydatki na reprezentację
Zasadniczo podatek od towarów i usług, jako podatek neutralny dla przedsiębiorcy, nie jest kosztem uzyskania przychodu. Od tej zasady istnieją jednak pewne wyjątki.
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a ustawy o CIT kosztem uzyskania przychodów jest podatek naliczony, jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odsprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług, w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta