Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Posłańcy złych wiadomości

29 marca 2014 | Prawo | Robert Horbaczewski
autor zdjęcia: Tomasz Wawer
źródło: Rzeczpospolita

POMOC | Policjanci często informują rodzinę o śmierci bliskiej osoby. Uniwersalnych procedur nie ma, ale szkoleń także brak.

Podinspektor Joanna Kopeć z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu do dziś pamięta ten pierwszy raz, kiedy musiała przekazać wiadomość o śmierci mężczyzny, który zginął w wypadku drogowym. Jechał do szpitala w Lublinie odwiedzić żonę.

Kiedy wraz z innym policjantem przyszła do matki zabitego, ta właśnie przy stole lepiła pierogi. Dla syna, jego ulubione. Od tego zdarzenia minęło już kilka lat, ale ona wciąż nie może wymazać go z pamięci.

– To był jeden z najtrudniejszych momentów w mojej pracy policyjnej. Musiałam zmierzyć się ze swoimi emocjami i tej drugiej osoby, której musiałam przekazać tragiczną wiadomość – wspomina Joanna Kopeć.

– W takich sytuacjach nie ma ani schematów, ani algorytmów, jak się zachować. Nie można być tylko funkcjonariuszem i urzędnikiem państwowym, trzeba okazać empatię – dodaje podinspektor Joanna Kącka, rzeczniczka KWP w Łodzi.

Policjanci przyznają, że brakuje im szkoleń, aby wiedzieli nie tylko, jak poinformować rodziny zmarłych, ale także jak samemu sobie poradzić z obciążeniem psychicznym.

– Taką wiedzę zdobywałam jedynie podczas szkolenia podstawowego, na początku policyjnej kariery – przyznaje funkcjonariuszka z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.

– To jest obciążenie nawet dla psychologa, bo siłą rzeczy wkracza się w świat intymny i przekazuje druzgocącą wiadomość. Dlatego uważam, że miękkich szkoleń z takich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9801

Wydanie: 9801

Zamów abonament