Prawo Bieruta ciągle żywe
Siedem dekad po dekrecie PKWN krzywdy wciąż nie zostały naprawione.
Właśnie mija 70. rocznica reformy rolnej, a także przejęcia przez Skarb Państwa części lasów. Do dzisiaj – jak twierdzi Polskie Towarzystwo Ziemiańskie (PTZ) – ok. 1,5 mln osób nadal ponosi konsekwencje działań podejmowanych w latach 40. przez namaszczony przez Stalina Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego.
Byli ziemianie przypominają, że Polska jest jedynym krajem, który do dzisiaj nie uregulował kwestii własnościowych utraconych w czasach komunistycznych. – Odwołujemy się do II Rzeczypospolitej, ale czy w tym państwie obowiązywały ukazy carskie? W dzisiejszej Polsce nadal obowiązuje dekret Bieruta i Stalina – przypomina Juliusz Karski, który po 20 latach starań odzyskał ruiny pałacu przodków we Włostowie.
Polskie Towarzystwo Ziemiańskie w petycji skierowanej właśnie do prezydenta, premiera i marszałków obu izb parlamentu apeluje o uregulowanie stosunków własnościowych odziedziczonych po poprzednim ustroju. „Domagamy się zadośćuczynienia za bezprawną nacjonalizację majątków ziemskich dokonaną przez komunistyczne władze w latach 1944/45. Uważamy, że ostateczne uregulowanie tego problemu winno być priorytetem w działaniach rządu i stanowić symboliczne zamknięcie procesu budowania Polski jako nowoczesnego, demokratycznego państwa prawa, pełnoprawnego członka Unii Europejskiej". Ziemianie chcą, aby ustawa reprywatyzacyjna wzorem innych państw Europy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta