Gaz z podziemnej gazowni
Czyste technologie węglowe | Niedawnemu eksperymentowi w katowickiej kopalni Wieczorek przyglądała się z uwagą cała górnicza Polska oraz zagraniczni eksperci z wszystkich stron świata.
W ciągu 43 dni w geogeneratorze zainstalowanym w pokładzie 501 na głębokości 430 m z ponad 180 ton węgla wytworzono ok. 730 tys. m sześc. gazu. Była to pierwsza w Europie próba gazyfikacji węgla w czynnej kopalni głębinowej. Poprzednia, przed prawie 20 laty w Hiszpanii, skończyła się wybuchem wodoru.
Powodzenie projektu badawczego i demonstracyjnego zrealizowanego w lipcu i sierpniu br. przez naukowców z Głównego Instytutu Górnictwa oraz górników z Wieczorka może mieć w przyszłości istotny wpływ na stan nie tylko polskiego górnictwa węglowego, ale także energetyki. Perspektywy węgla jako surowca energetycznego zależą od tego, czy wykorzystywany w dotychczasowy sposób będzie nadal uważany za źródło brudnej energii, szkodzące środowisku i przyczyniające się do grożących nieobliczalnymi skutkami zmian klimatu – czy też jego reputację uda się poprawić. Jest to realne, pod warunkiem rozwoju i wprowadzenia na powszechną skalę czystych technologii węglowych. Gruntowne przekształcenia technologiczne muszą przy tym objąć cały „łańcuch węglowy" – od zrównoważonej gospodarki zasobami poprzez ograniczanie szkodliwych dla środowiska skutków wydobycia, racjonalną ekonomicznie i ekologicznie przeróbkę surowca oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta