Kaucja podlegająca zwrotowi nie jest kwotą należną ani zapłatą
VAT. Kaucja ma co do zasady charakter gwarancyjny, a nie cenotwórczy. Jeśli jest oddawana kontrahentowi po wykonaniu umowy, to nie stanowi podstawy opodatkowania.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 13 listopada 2014 r. (I SA/Gd 1104/14).
Spółka (dalej także jako: podatnik) prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie produkcji części zamiennych do pojazdów i urządzeń mechanicznych, a także w zakresie regeneracji części zamiennych do pojazdów i urządzeń mechanicznych, zużytych i wymontowanych w procesie naprawy, remontu bądź okresowej wymiany. W celu zabezpieczenia przekazania części zużytych, podatnik wyznacza i otrzymuje od nabywców kaucje. Tym samym, nabywca zmuszony jest do dostarczenia podatnikowi w określonym czasie zużytych części zamiennych, wymontowanych w toku serwisowania lub naprawy pojazdów przez serwis usługowy. W związku z tym opisem zadano następujące pytanie: czy kwota kaucji otrzymanej od nabywcy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta