Obniżka, ale tylko formalna
ŚWIADCZENIA | Zwolnienia grupowe nie mogą objąć szczególnie chronionego działacza związkowego. Można mu wtedy obniżyć wynagrodzenie, ale i tak łącznie z dodatkiem wyrównawczym musi on dostać nie mniej, niż dotychczas zarabiał.
Pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników muszą stosować przepisy ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.; dalej ustawa). Przewidują one ograniczenie ochrony osób, których stosunek pracy podlega, co do zasady, szczególnej ochronie. Dotyczy to także takich działaczy związkowych, jak:
- członkowie zarządu zakładowej organizacji związkowej, oraz
- członkowie zakładowej organizacji związkowej, upoważnieni do jej reprezentowania wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy (art. 5 ust. 5 pkt 3 i 4 ustawy).
Wobec tych osób pracodawca może zastosować wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy. Jeśli jednak spowoduje to obniżenie ich wynagrodzenia za pracę, pracownicy ci nabywają prawo do dodatku wyrównawczego (art. 5 ust. 6 ustawy). Zachowują je do końca okresu, w którym korzystaliby ze szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy. Dodatek ten stanowi swego rodzaju rekompensatę ograniczenia szczególnej ochrony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta