Proste, ale wciąż mało popularne
Ike i IKZE | Konto w banku lub obligacje skarbowe dla ludzi ceniących bezpieczeństwo, dobrowolne fundusze emerytalne dla odważniejszych. To alternatywa dla inwestycji w fundusze.
Mateusz Pawlak
Od 2012 roku przybyła jeszcze jedna forma IKE (wcześniej konto można było założyć tylko w towarzystwie funduszy inwestycyjnych (TFI), towarzystwie ubezpieczeniowym, banku, biurze maklerskim, dostępne było też IKE-Obligacje). Ta dodatkowa forma jest oferowana przez powszechne towarzystwa emerytalne (PTE) – firmy, które zarządzają otwartymi funduszami emerytalnymi (OFE).
Zarządzane przez PTE dobrowolne fundusze emerytalne (DFE) na razie wypadają atrakcyjnie, choć różnice między nimi są spore. PTE utworzyły fundusze o profilu zrównoważonym lub aktywnej alokacji. Są one dostępne zarówno w ramach IKE, jak i IKZE.
Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że ze względu na krótki okres funkcjonowania tych funduszy ocena ich wyników jest trochę przedwczesna. Dotychczas dziewięć towarzystw emerytalnych zdecydowało się na wprowadzenie DFE do oferty. Są to: PZU, Metlife, Nordea, Allianz, PKO BP Bankowy, ING, Pekao, Pocztylion-Arka i Generali. W formie IKE możemy odkładać tylko w czterech z tych funduszy. I właśnie je wzięliśmy pod lupę.
Patrząc na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta