Nie każdy świąteczny wydatek pomniejszy przychody pracodawcy
PIT/CIT | Przedsiębiorca nie rozliczy zakupu paczek dla pracowników, jeżeli zostaną sfinansowane środkami z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Kosztem podatkowym są już bowiem same odpisy na ZFŚS.
Zbliżające się święta Bożego Narodzenia to okres nie tylko obdarowywania najbliższych, lecz dobra okazja dla pracodawców do wypłaty dodatkowego, świątecznego wynagrodzenia, niekoniecznie w formie pieniężnej. Pozapłacowe formy wynagradzania pracowników to dziś standardowa praktyka. Wachlarz propozycji, jakimi dysponują obecnie pracodawcy, jest nieograniczony. W konsekwencji pracownik z okresie świątecznym może otrzymać bony, karty przedpłacone, kosze świąteczne, bilety do kin, teatrów czy inne świadczenia rzeczowe. Dodatkowo może wraz z bliskimi wziąć udział w pracowniczym spotkaniu mikołajkowym czy świątecznym. W tym kontekście spółki często zadają sobie pytanie, czy wydatki na tego typu świadczenia są dla nich kosztem uzyskania przychodu.
Na jakiej podstawie
Świadczenia przyznawane pracownikom z okazji świąt mogą mieć charakter świadczenia regulaminowego, które może być ustanowione przez pracodawcę w drodze regulacji wewnętrznych.
Podstawą do wydawania świadczeń mogą być przepisy:
- art. 8 ust. 2 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, w którym mowa jest o zasadach wprowadzania i przedmiocie ustaleń podziału środków ZFŚS, jeśli źródłem finansowania świadczeń świątecznych są środki tego funduszu, w przypadku gdy pracodawca na podstawie przepisów tej ustawy jest zobowiązany do tworzenia funduszu lub gdy ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta