Łapówki coraz gorzej widziane
Chociaż w odczuciu Polaków mniej jest łapownictwa, to jednak liczba tego typu przestępstw nie spada. Trudniej za to jest je śledzić.
anna cieślak-Wróblewska
Polska awansowała o trzy pozycje, na 35. miejsce, w tegorocznej edycji rankingu percepcji korupcji ogłoszonym w środę przez Transparency International (TI). Jeszcze w 2005 r. zajmowaliśmy 75. pozycję.
– Indeks TI jest podstawowym na świecie wskaźnikiem ryzyka korupcji branym pod uwagę przez inwestorów – podkreśla Marcin Klimczak, szef zespołu usług śledczych w PwC. – Awans Polski oznacza, że znajdujemy się w grupie krajów rozwiniętych, gdzie problem ten nie jest już tak istotnym zagrożeniem w życiu gospodarczym.
Oczywiście daleko nam jeszcze do liderów, czyli głównie krajów skandynawskich. Na pierwszym miejscu znalazła się Dania, z 92 pkt na 100 możliwych, co oznacza, że jest krajem prawie wolnym od korupcji.
Polska uzyskała 61 pkt, czyli aż o jedną trzecią mniej. Za to możemy się pochwalić bardzo wysoką pozycją w Europie Środkowo-Wschodniej.
Wyprzedza nas tylko Estonia. Dosyć daleko za nami są Węgry, Czechy czy Słowacja. Ukraina zajmuje bardzo odległą, 144. pozycję i jest tylko o dwa oczka wyżej niż w 2013 r.
W pierwszej piątce znalazły się także Nowa Zelandia, Finlandia, Szwecja i Norwegia. Ostatnie miejsca zajmują Sudan Południowy, Afganistan, Sudan, Korea Płn. i Somalia.
Zmiana odczuć
Awans Polski w rankingu postrzegania korupcji wynika jednak głównie ze zmiany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta