Kłopotliwy prorok
Wbrew obiegowej opinii idea zjednoczonej Europy nie narodziła się po drugiej wojnie światowej jako niewinna wizja trwałego pokoju na Starym Kontynencie.
Obecna była już bowiem – w innych rzecz jasna postaciach – wcześniej. Przyświecała między innymi warstwie przywódczej III Rzeszy. Adolf Hitler chciał przecież budować imperium europejskie z udziałem tych narodów, które przyjęły warunki kolaboracji z państwem niemieckim.
W Polsce Führer nie znalazł żadnej poważnej siły chętnej do wzięcia udziału w tym projekcie. Ale pojedynczych zwolenników kolaboracji z III Rzeszą nie brakowało. Należał do nich Jan Emil Skiwski. To właśnie epizod z okresu okupacji niemieckiej sprawił, że publicysta ten przez pół wieku obłożony był swoistą anatemą, wszystkie jego utwory obejmował w PRL zapis cenzury.
W trakcie drugiej wojny światowej Skiwski uważał, że w interesie Polaków jest poparcie III Rzeszy przeciwko Sowietom. W roku 1943 był – wraz z Ferdynandem Goetlem i Józefem Mackiewiczem – świadkiem prowadzonej przez niemieckie władze ekshumacji zwłok polskich oficerów zamordowanych przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta